آموزش سئو قسمت دوم هوشمندی گوگل

هوشمندی گوگل

مقدمه

حقیقتا هوشمندی گوگل چقدر است؟

اگر شما نقشه کشیدید که از بزرگ‌ترین موتور جستجو برای وب‌سایت خود ترافیک به دست بیاورید، پرسش بالا بسیار پرسش مهمیست.

به طور مختصر، گوگل به ارائه بهترین نتایج جستجوی ممکن به بازدیدکنندگان خود اهمیت می‌دهد. این موتور جستجو تضمین می‌کند که مردم به استفاده از گوگل ادامه دهند و گوگل را ارزشمندتر سازند.

اما گوگل چگونه تشخیص می‌دهد که چه وب‌سایت‌هایی دارای اطلاعات باکیفیتی هستند و چه وب‌سایت‌هایی خیر؟

با وجود اینکه الگوریتم‌های گوگل مدام در حال بروز شدن هستند، مواردی هم وجود دارند که ثابت باقی‌مانده‌اند و می‌مانند.

قابلیت ردیابی

گوگل به لطف Google chrome، Google Analytics، Google AdSense و دیگر امکاناتی که دارد می‌تواند رفتار بازدیدکنندگان را تقریباً در تمامی وب‌سایت‌ها پیگیری کند.

  1. گوگل متوسط زمانی که یک بازدیدکننده در یک وب‌‌‌‌سایت معین می‌ماند، را پیگیری می‌کند. مسلماً محتوای خوبی باید داشته باشیم تا یک بازدیدکننده زمان طولانی‌تری را وب‌سایت ما بماند.
  2. گوگل پیگیری می‌کند که به طور متوسط چند صفحه از وب‌سایت قبل از ترک آن بازدید شده است. مجددا، بازدید صفحات بیشتر بهتر است تا اینکه بازدیدکننده در مدت کوتاهی به چندین صفحه برود. این مشخص کننده این است که بازدیدکننده نتوانسته آن محتوایی که دنبال آن بوده را بیابد و محتوای وب‌سایت او را جذب نکرده است.
  3. گوگل پرش‌ها (Bounce rate) را نیز پیگیری می‌‌کند. پرش موقعیتی‌ست که بازدیدکننده پس از دیدن یک صفحه از وب‌سایت آن را ترک می‌کند. پرش‌های خیلی زیاد به رتبه وب‌سایت در گوگل آسیب می‌رساند.
  4. گوگل آدرس IP شما را نیز هنگامی‌که از یک وب‌سایت دیدن می‌کنید، ردیابی و ثبت می‌کند، بنابراین، می‌تواند بگوید چه زمانی به آن وب‌سایت برگشتید. همچنین جداول دقیقی را در مورد بازدیدکنندگان برگشتی نگهداری می‌کند. بازدیدکنندگان برگشتی شاخص عمده‌ای برای وب‌سایت حاوی محتوای مفید و مرتبطیست که به طور مرتب به روز رسانی می‌شود. برخی از وب‌سایت‌ها با بیشترین تعداد بازدیدکنندگان برگشتی مربوط به اخبار هستند، وب‌سایت‌هایی مانند digg.com، cnn.com و یا وب‌سایت‌های اجتماعی مانند facebook.com ،myspace.com و مواردی از این قبیل.

فعالیت‌های گوگل به نفع وب‌سایت‌هایی است که اطلاعات آن‌ها بصورت مستمر بروز می‌شود.

عدم آشنایی وبمسترها از هوشمندی گوگل

معمولاً اکثر مدیران سایت‌ها (وبمسترها) با هوشمندی گوگل آشنایی ندارند و در بیشتر موارد سعی دارند وب‌سایت‌های خود را با محتوایی که از دیگر وب‌سایت‌ها کپی کردند به طور منظم به‌روز نگهدارند.

گوگل در پاسخ به این افراد به شدت برخورد کرده و سیستم فیلتر محتوای تکراری را ساخته است و در تشخیص اینکه محتوای ‌وب‌سایت منحصر به فرد است و یا از وب‌سایت دیگری کپی شده است، کاملا خوب عمل می‌کند. اگر مطالب بر وب‌سایت‌های متعددی کپی شده باشد، گوگل معمولا می‌تواند تشخیص دهد که بر روی کدام وب‌سایت برای اولین بار آن مطالب پست شده است و سپس آن وب‌سایت‌های کپی‌کننده را به رسمیت نمی‌شناسد.

آنچه شما باید انجام دهید

بنابراین نتیجه اخلاقی داستان این است: اگر خواستار رتبه عالی در گوگل و کسب ترافیک هستید، وب‌سایتی بسازید که محتوای آن از محتوای سایت‌های دیگر کپی نشده باشد. به مردم دلیلی برای ماندن در وب‌سایتتان و انداختن نگاهی به اطراف بدهید. کاری کنید که مردم با یک دلیل موجه به وبسایت شما بازگردند. به طور مختصر، به بازدیدکنندگان ارزش ارائه بدهید. هر چه بیشتر به بازدیدکنندگان خود بها بدهید، رتبه شما در گوگل بهتر می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.